Ma­ria Voce vy­zva­la k ší­ře­ní „an­ti­vi­ru na­dě­je a bra­tr­ství“ sdí­le­ním skut­ků lás­ky. Zde je ně­ko­lik z nich, z růz­ných zemí svě­ta.

Ma­hmoud Ghuni­em Lout­fi pra­cu­je jako ři­dič v Turí­nu (Itá­lie). Z vděč­nos­ti k měs­tu, kte­ré mu po­skyt­lo do­mov, kou­pil rouš­ky pro míst­ní Čer­ve­ný kříž. Ne­mys­lel na svou eko­no­mic­kou újmu, ale po­lo­žil si otáz­ku, co by mohl udě­lat pro své oko­lí, a tu­díž i pro sebe sa­mé­ho. V těch­to dnech mno­zí – po­dob­ně jako Ma­hmoud – sdí­le­jí zku­še­nos­ti spo­lu­prá­ce, sdí­le­ní a so­li­da­ri­ty.

Glo­ria, mla­dá dív­ka z Hnu­tí fo­ko­lá­re v Číně nám vy­prá­ví z Hong Kon­gu, jak tech­no­lo­gie na­po­má­há udr­žo­vat kon­tak­ty mezi růz­ný­mi lid­mi: „Sna­ží­me se or­ga­ni­zo­vat se­tká­ní přes vi­deo­kon­fe­ren­ce, abychom byli v tom­to spe­ci­ál­ním ob­do­bí stá­le více spo­je­ni. Vzhle­dem k tomu, že nyní je tře­ba být více doma, čas, kte­rý trá­ví­me s ro­di­nou vy­u­ží­vá­me k tomu, abychom více po­cho­pi­li, čím ostat­ní žijí a co je trá­pí.“

Ca­ri­tas Lee žije v Ul­sa­nu, v Ko­re­ji. Vy­prá­ví o sbír­ce, kte­rou uspo­řá­da­li na uni­ver­zi­tě: „Cí­lem bylo vy­brat 500 won (při­bliž­ně 10.000 Kč). Vzhle­dem k tomu, že šlo o drob­né pří­spěv­ky, řek­la jsem si, že při­spě­ji. Mys­le­la jsem při­tom na 1595 lidí, u nichž byla v tu chví­li po­tvr­ze­na ná­ka­za. Ale sta­lo se něco nád­her­né­ho: vy­bra­lo se 46 mi­li­ó­nů won (přes 900 ti­síc Kč) ve pro­spěch diecéz­ní ne­moc­ni­ce a zdra­vot­ní­ho okrsku v Da­e­gu, nej­po­sti­že­něj­ší ob­las­ti.“ Po tom­to ges­tu udě­la­ly i dal­ší uni­ver­zi­ty sbír­ku na po­moc zdra­vot­ní­mu sys­té­mu. A nejen to! „Mno­ho dob­ro­vol­ní­ků, lé­ka­řů a zdra­vot­ní­ků – vy­svět­lu­je Ca­ri­tas Lee – cho­dí zdar­ma po­má­hat do ne­moc­ni­ce. Ně­ko­lik ma­ji­te­lů domů se roz­hod­lo ne­vy­bí­rat mě­síč­ní ná­jem­né nebo ně­kte­ří lidé při­ná­še­jí jíd­lo před do­mov­ní dve­ře těm, kdo ne­mo­hou vy­chá­zet ven.“

Ar­man­do z Bra­zí­lie má fir­mu, kte­rá se hlá­sí k eko­no­mi­ce spo­le­čen­ství a pod­ni­ká ve zdra­vot­nic­kém sek­to­ru. Vy­prá­ví: „V tom­to ob­do­bí se ochran­né rouš­ky a dez­in­fekč­ní pro­střed­ky pro­dá­va­jí za cenu až 500 % opro­ti nor­má­lu. Po­lo­žil jsem si otáz­ku: Jak mohu jako pod­ni­ka­tel eko­no­mi­ky spo­le­čen­ství svěd­čit o tom, v co vě­řím a pro co žiju? Roz­ho­dl jsem se tedy, že na­sa­dím jiné než trž­ní ceny a za­čal jsem své vý­rob­ky pro­dá­vat za ceny o 50 % (nebo více) niž­ší než mí kon­ku­ren­ti. Je pěk­né, že mám pod­po­ru svých za­měst­nan­ců pro tuto po­li­ti­ku.“

Yopi žije prá­vě v hod­ně za­sa­že­né ob­las­ti v Da­e­gu. Její dům sto­jí blíz­ko ne­moc­ni­ce a čas­to je sly­šet hou­kač­ky sa­ni­tek. „Zpo­čát­ku, když jsem sly­še­la hou­kač­ky, jsem se mod­li­la za pa­ci­en­ty. Pak se mě za­ča­la zmoc­ňo­vat úz­kost. Na za­čát­ku post­ní doby jsem se roz­hod­la kaž­dý den se mod­lit rů­že­nec. Po­stup­ně úz­kost ustu­po­va­la a ne­cha­la mís­to pro po­koj v srd­ci.“

Lud­mi­la, čte­nář­ka No­vé­ho měs­ta z Pra­hy vy­prá­ví: „Ne­můžu ni­kam cho­dit, a tak jsem se roz­hod­la být v in­ten­ziv­něj­ším te­le­fo­nic­kém kon­tak­tu s těmi, kdo se cítí sami. Mlu­vi­la jsem s jed­nou star­ší paní, kte­rá žije v pe­čo­va­tel­ském domě, kde nyní nejsou mož­né ná­vštěvy. Vy­slech­la jsem její trá­pe­ní. Vy­li­la si srd­ce, že se cítí sama a ne­vy­ho­vu­je jí způ­sob, ja­kým se v do­mo­vě vaří atd. Blesklo mi hla­vou: Co bych pro ni moh­la kro­mě te­le­fo­ná­tu a mod­lit­by udě­lat? Upek­la jsem su­šen­ky a po­prosi­la jsem dce­ru, aby je pře­da­la na re­cep­ci za­ří­ze­ní. Ale­spoň drob­né kon­krét­ní zna­me­ní toho, že paní není sama.“

Ha­nič­ka, Te­rez­ka, Klár­ka a Anič­ka (8, 14, 14 a 17 let) z Brna byd­lí v jed­nom domě a ne­mo­hou cho­dit do ško­ly, do krouž­ků, ani do kos­te­la. Ve skle­pě na­šly dře­vě­né destič­ky. Do­sta­ly ná­pad: Co kdy­bychom při­pra­vi­ly kří­žo­vou ces­tu? Na za­hra­dě kres­lí na destič­ky jed­not­li­vá za­sta­ve­ní. Dal­ší den po­zvou sou­se­dy po­mod­lit se spo­leč­ně. A tak se za svi­tu sví­ček (a ba­ter­ky) a za hry na ky­ta­ru malá sku­pin­ka sou­se­dů se svý­mi no­vý­mi „mód­ní­mi do­plň­ky“ (rouš­ka­mi růz­né­ho dru­hu a růz­né bar­vy) spo­leč­ně mod­lí.

kriz. cesta

Da­nie­la Brůho­vá z Pra­hy nám po­sla­la do re­dak­ce mail. Spo­lu s ko­le­gy te­o­lo­gy vy­mys­le­li sou­těž­ní vý­tvar­nou pře­hlíd­ku pro děti, se­ni­o­ry i ostat­ní do­spě­lé v době ka­ran­té­ny na téma: Bože, kdo je člo­věk, že na něj pa­ma­tu­ješ? (Podrobnosti viz plakátek.)

Don Pa­o­lo z Itá­lie, kte­rý je fa­rá­řem ve měs­tě Go­r­gon­zo­la u Mi­lá­na, zná­mém v ce­lém svě­tě vý­ro­bou sýra, se spo­lu s míst­ním sta­ros­tou se­tkal s ně­kte­rý­mi sta­ros­ty tak­zva­né „čer­ve­né zóny“ a pře­da­li jim čty­ři kusy sýra ja­kož­to „zna­me­ní toho, že naši lidé sto­jí na­blíz­ku va­šim oby­va­te­lům“. Don Pa­o­lo říká: „Je to pro mne zna­me­ní, že chce­me da­ro­vat an­ti­vi­rus, an­ti­vi­rus bra­tr­ství (…). Po­zor­nost, kte­rou mu­sí­me vě­no­vat tomu, abychom se vzá­jem­ně ne­na­ka­zi­li, je tře­ba pro­ží­vat ne jako po­de­zří­va­vost, ale jako sku­tek lás­ky. A tak mys­lím, že je dů­le­ži­té pro­ží­vat i ome­ze­ní, kte­rá se od nás žá­da­jí, jako sku­tek lás­ky vůči brat­řím.“ Je to pří­le­ži­tost k tomu, abychom tuto kri­zo­vou si­tu­a­ci pro­mě­ni­li v sou­těž so­li­da­ri­ty. Redakčně zpracováno (zdroj: www.focolare.org a místní zdroje)

Nejsem to již „já, kte­rá mám strach před ná­ka­zou“ nebo „já, kte­rá kaš­lu na ná­ka­zu“, ale JÁ, kte­rá chrá­ním DRUHÉHO. Dě­lám si sta­rost o tebe. Udr­žu­ji vzdá­le­nost pro tebe. Umý­vám si ruce pro tebe. Zří­kám se oné ces­ty pro tebe. Nejdu na kon­cert pro tebe. Nejdu do ná­kup­ní­ho cen­t­ra pro tebe. Je to pří­le­ži­tost, jak pro­mě­nit kri­zo­vou si­tu­a­ci v sou­těž so­li­da­ri­ty. (Z Facebooku jedné italské dívky)

Duch Svatý vede svou církev dál

Duch Svatý vede svou církev dál

14. ledna 2024 zemřel po krátké nemoci apoštolský exarcha řeckokatolické církve biskup Ladislav Hučko. Přinášíme rozhovor s ním, publikovaný v časopise Nové město 9/2003

Nablízku mladým – „On my way“

Nablízku mladým – „On my way“

Již před několika lety vzniklo ve Vídni mužské a ženské fokoláre „On my way“ („Na mé cestě“) – obě jsou v úzké spolupráci otevřená mladým lidem. O své zkušenosti se rozdělila fokolarínka Veronika Sodomková, která pochází z Hlinska.   Jsi ve fokoláre se speciálním...

Pin It on Pinterest

Share This