Pal­mi­ra Friz­ze­ra, jed­na z prv­ních spo­leč­nic Chi­a­ry Lu­bi­cho­vé, kte­rá nás opus­ti­la 5. led­na 2022, bude žít ve vzpo­mín­kách a ži­vo­tech mno­ha lidí – fo­ko­larí­nů, fo­ko­larí­nek, mla­dých lidí, ro­din – kte­ré do­pro­vá­ze­la při je­jich for­ma­ci v Ma­ri­a­po­li Foco (Mon­tet, Švý­car­sko), ci­ta­de­le Hnu­tí fo­ko­lá­re, kde žila více než 40 let. Na zá­kla­dě je­jích slov si při­po­me­ne­me ně­kte­ré oka­mži­ky, kte­ré po­zna­me­na­ly její ži­vot­ní ces­tu.

„Sleč­no, pro vaše oči už se nedá nic dě­lat,“ sdě­lil lé­kař Pal­mi­ře Friz­ze­ra vel­mi tvr­dou di­a­gnó­zu ně­ko­lik mě­sí­ců po je­jím pří­cho­du do prv­ní­ho fo­ko­lá­re na ná­měs­tí Pi­az­za Cap­puc­ci­ni v Tri­den­tu. Pal­mi­ře bylo 18 let, když se tři roky před­tím, v roce 1945, se­tka­la s prv­ní sku­pi­nou fo­ko­larí­nek. Pro­blémy s oči­ma už měla dlou­ho. Kvů­li tomu se jí zhrou­til i sen od­jet jako mi­si­o­nářka do In­die. Nyní však za­ča­ly být váž­něj­ší pro­blémy. Toho dne se po růz­ných ná­vště­vách spe­ci­a­lis­tů vy­da­la k oč­ní­mu lé­ka­ři v Tri­den­tu v do­pro­vo­du jed­né z prv­ních spo­leč­nic Chi­a­ry Lu­bi­cho­vé, Na­ta­lie Dalla­pic­co­la. „Lé­kař mě dů­klad­ně vy­šet­řil,“ vy­prá­vě­la Pal­mi­ra v roce 2004 sku­pi­ně dí­vek, „a pak řekl: pra­vé oko už je ztra­ce­no a levé oko ztrá­cí­te.“

To bylo jak stu­de­ná spr­cha! „Jakmi­le jsem od toho dok­to­ra ode­šla, ješ­tě na scho­dech jsem se roz­pla­ka­la a ří­ka­la jsem si: te­pr­ve v pou­hých 21 le­tech oslepnu, a to zrov­na ve chví­li, kdy jsem na­šla nej­krás­něj­ší ide­ál své­ho ži­vo­ta, kte­rý mi ni­kdo ne­mů­že vzít. Teď, když jsem ob­je­vi­la ra­dost ze ži­vo­ta a chtě­la bych ji vy­kři­čet do ce­lé­ho svě­ta, budu muset oslepnout. A pla­ka­la jsem.“ Pr­še­lo a Na­ta­lia ji pod dešt­ní­kem dr­že­la pod paží a tiše ji do­pro­vá­ze­la. „V ur­či­tou chví­li,“ po­kra­ču­je, „jsem se za­sta­vi­la upro­střed sil­ni­ce a řek­la jsem: Ale Na­ta­lie, proč to­lik plá­ču, pro­to­že při­jdu o zrak? Abych vi­dě­la Je­ží­še v brat­ru, ne­po­tře­bu­ji tyto oči, po­tře­bu­ji oči své duše a ty, po­kud ne­bu­du chtít, ni­kdy ne­ztra­tím (…). Uza­vřu nyní smlou­vu s Je­ží­šem a ty jsi mi svěd­kem. Jestli­že Bohu vzdám vět­ší slá­vu s oči­ma, ať mi je po­ne­chá, ale jestli­že mu vzdám vět­ší slá­vu bez očí, ať si je vez­me, pro­to­že chci pl­nit jen jeho vůli. Pak mě na­padlo: ne­ří­ká Je­žíš v evan­ge­liu, že je lep­ší jít do nebe bez očí než do pek­la s obě­ma oči­ma? Od té chví­le už jsem ne­tr­pě­la.“

„Po­tom jsem na­psa­la Chi­a­ře Lu­bi­cho­vé,“ po­kra­ču­je Pal­mi­ra, „o své zku­še­nos­ti plné ra­dos­ti, pro­to­že jsem byla šťast­ná, nic mi ne­chy­bě­lo.“ Me­zi­tím na­vští­vi­la dal­ší od­bor­ní­ky, mezi nimi i jed­no­ho, kte­rý jí po peč­li­vém vy­šet­ře­ní řekl, že ne­moc je váž­ná, ale jed­no­stran­ná, po­stih­la pou­ze pra­vé oko a prav­dě­po­dob­ně o něj při­jde, ale levé oko je zdra­vé a ne­hro­zí mu žád­né ne­bez­pe­čí.

„Bylo to tak,“ po­kra­ču­je Pal­mi­ra, „o pra­vé oko jsem při­šla, ale s le­vým jsem za celá ta léta ne­mě­la se­be­men­ší pro­blém. Je vi­dět, že mohu vzdá­vat Bohu vět­ší slá­vu s oči­ma. A po prav­dě vám ří­kám, že na to levé oko jsem vždyc­ky vi­dě­la za dvě.“ A uza­ví­rá: „Mno­ho­krát se bo­jí­me dát něco Je­ží­ši, ná­klon­nost, při­pou­ta­nost, něco ze své­ho stu­dia. Mís­to toho by stá­lo za to dát Mu vždyc­ky všech­no, pro­to­že On se ne­ne­chá pře­ko­nat naší štěd­ros­tí, kte­rá je vždyc­ky malá ve srov­ná­ní s tou Jeho, pro­to­že Bůh je Lás­ka a vždyc­ky od­po­ví­dá sto­ná­sob­ně.“

V ná­sle­du­jí­cích le­tech měla Pal­mi­ra v Hnu­tí fo­ko­lá­re v Itá­lii růz­né zod­po­věd­nos­ti. V roce 1981 ji Chi­a­ra Lu­bi­cho­vá po­žá­da­la, aby spo­lu s dal­ší­mi fo­ko­larí­ny od­je­la do Mon­tet ve Švý­car­sku, kde za­čí­na­la vzni­kat ci­ta­de­la. Měla tam zů­stat pou­ze tři dny, aby po­sou­di­la ne­zbyt­né re­no­vač­ní prá­ce. Po třech dnech ostat­ní od­je­li a ona zů­sta­la sama v jed­nom bytě v ne­da­le­kém měs­tě Es­ta­va­yer. V jed­nu chví­li si pod tí­hou toho, co ji čeká, klek­la a za­ča­la se mod­lit Otče náš. Vzpo­mí­ná: „Když jsem při­šla k větě ‚Buď vůle tvá jako v nebi, tak i na ze­mi‘, mod­li­la jsem se na­hlas, tak ve mně za­vlá­dl ta­ko­vý klid, kte­rý jsem do­po­sud ne­ztra­ti­la.“ Z těch tří dnů bylo 40 let. Pal­mi­ra vy­bu­do­va­la ci­ta­de­lu spo­leč­ně s ostat­ní­mi, do­pro­vá­ze­la a for­mo­va­la ge­ne­ra­ce mla­dých lidí.

S jed­no­du­chos­tí a pří­mo­ča­ros­tí, kte­ré jsou je­jí­mi cha­rak­te­ris­tic­ký­mi rysy, si v roce 2017 po­lo­ži­la otáz­ku: „Zvlád­la jsem to? Ne­vím. Vždyc­ky jsem se sna­ži­la mi­lo­vat srd­cem, abych se ne­mý­li­la, pro­to­že hla­vou se mohu mý­lit vždyc­ky, ale po­kud mi­lu­je­me srd­cem, ochot­ni dát svůj ži­vot… Mys­lím, že ti, kte­ří mi­lu­jí, ni­kdy ne­u­dě­la­jí chy­bu.“

Carlos Mana

11. led­na 2022

Pře­vza­to z me­zi­ná­rod­ní­ho webu Hnu­tí fo­ko­lá­re – https://www.focolare.org/news/2022/01/11/il-segreto-di-palmira/

Modlitba za papeže Františka

Modlitba za papeže Františka

Foto: Ivana Bužková, Člověk a Víra 24. února 2025 Hnutí fokoláre se modlí za zdraví Svatého otce Prezidentka Hnutí fokoláre, Margaret Karramová, poslala Svatému otci poselství, ve kterém ho ujistila o své láskyplné blízkosti a vroucí modlitbě."Prosím Pannu Marii, aby...

Duch Svatý vede svou církev dál

Duch Svatý vede svou církev dál

14. ledna 2024 zemřel po krátké nemoci apoštolský exarcha řeckokatolické církve biskup Ladislav Hučko. Přinášíme rozhovor s ním, publikovaný v časopise Nové město 9/2003

Nablízku mladým – „On my way“

Nablízku mladým – „On my way“

Již před několika lety vzniklo ve Vídni mužské a ženské fokoláre „On my way“ („Na mé cestě“) – obě jsou v úzké spolupráci otevřená mladým lidem. O své zkušenosti se rozdělila fokolarínka Veronika Sodomková, která pochází z Hlinska.   Jsi ve fokoláre se speciálním...

Pin It on Pinterest

Share This