Palmira Frizzera, jedna z prvních společnic Chiary Lubichové, která nás opustila 5. ledna 2022, bude žít ve vzpomínkách a životech mnoha lidí – fokolarínů, fokolarínek, mladých lidí, rodin – které doprovázela při jejich formaci v Mariapoli Foco (Montet, Švýcarsko), citadele Hnutí fokoláre, kde žila více než 40 let. Na základě jejích slov si připomeneme některé okamžiky, které poznamenaly její životní cestu.
„Slečno, pro vaše oči už se nedá nic dělat,“ sdělil lékař Palmiře Frizzera velmi tvrdou diagnózu několik měsíců po jejím příchodu do prvního fokoláre na náměstí Piazza Cappuccini v Tridentu. Palmiře bylo 18 let, když se tři roky předtím, v roce 1945, setkala s první skupinou fokolarínek. Problémy s očima už měla dlouho. Kvůli tomu se jí zhroutil i sen odjet jako misionářka do Indie. Nyní však začaly být vážnější problémy. Toho dne se po různých návštěvách specialistů vydala k očnímu lékaři v Tridentu v doprovodu jedné z prvních společnic Chiary Lubichové, Natalie Dallapiccola. „Lékař mě důkladně vyšetřil,“ vyprávěla Palmira v roce 2004 skupině dívek, „a pak řekl: pravé oko už je ztraceno a levé oko ztrácíte.“
To bylo jak studená sprcha! „Jakmile jsem od toho doktora odešla, ještě na schodech jsem se rozplakala a říkala jsem si: teprve v pouhých 21 letech oslepnu, a to zrovna ve chvíli, kdy jsem našla nejkrásnější ideál svého života, který mi nikdo nemůže vzít. Teď, když jsem objevila radost ze života a chtěla bych ji vykřičet do celého světa, budu muset oslepnout. A plakala jsem.“ Pršelo a Natalia ji pod deštníkem držela pod paží a tiše ji doprovázela. „V určitou chvíli,“ pokračuje, „jsem se zastavila uprostřed silnice a řekla jsem: Ale Natalie, proč tolik pláču, protože přijdu o zrak? Abych viděla Ježíše v bratru, nepotřebuji tyto oči, potřebuji oči své duše a ty, pokud nebudu chtít, nikdy neztratím (…). Uzavřu nyní smlouvu s Ježíšem a ty jsi mi svědkem. Jestliže Bohu vzdám větší slávu s očima, ať mi je ponechá, ale jestliže mu vzdám větší slávu bez očí, ať si je vezme, protože chci plnit jen jeho vůli. Pak mě napadlo: neříká Ježíš v evangeliu, že je lepší jít do nebe bez očí než do pekla s oběma očima? Od té chvíle už jsem netrpěla.“
„Potom jsem napsala Chiaře Lubichové,“ pokračuje Palmira, „o své zkušenosti plné radosti, protože jsem byla šťastná, nic mi nechybělo.“ Mezitím navštívila další odborníky, mezi nimi i jednoho, který jí po pečlivém vyšetření řekl, že nemoc je vážná, ale jednostranná, postihla pouze pravé oko a pravděpodobně o něj přijde, ale levé oko je zdravé a nehrozí mu žádné nebezpečí.
„Bylo to tak,“ pokračuje Palmira, „o pravé oko jsem přišla, ale s levým jsem za celá ta léta neměla sebemenší problém. Je vidět, že mohu vzdávat Bohu větší slávu s očima. A po pravdě vám říkám, že na to levé oko jsem vždycky viděla za dvě.“ A uzavírá: „Mnohokrát se bojíme dát něco Ježíši, náklonnost, připoutanost, něco ze svého studia. Místo toho by stálo za to dát Mu vždycky všechno, protože On se nenechá překonat naší štědrostí, která je vždycky malá ve srovnání s tou Jeho, protože Bůh je Láska a vždycky odpovídá stonásobně.“
V následujících letech měla Palmira v Hnutí fokoláre v Itálii různé zodpovědnosti. V roce 1981 ji Chiara Lubichová požádala, aby spolu s dalšími fokolaríny odjela do Montet ve Švýcarsku, kde začínala vznikat citadela. Měla tam zůstat pouze tři dny, aby posoudila nezbytné renovační práce. Po třech dnech ostatní odjeli a ona zůstala sama v jednom bytě v nedalekém městě Estavayer. V jednu chvíli si pod tíhou toho, co ji čeká, klekla a začala se modlit Otče náš. Vzpomíná: „Když jsem přišla k větě ‚Buď vůle tvá jako v nebi, tak i na zemi‘, modlila jsem se nahlas, tak ve mně zavládl takový klid, který jsem doposud neztratila.“ Z těch tří dnů bylo 40 let. Palmira vybudovala citadelu společně s ostatními, doprovázela a formovala generace mladých lidí.
S jednoduchostí a přímočarostí, které jsou jejími charakteristickými rysy, si v roce 2017 položila otázku: „Zvládla jsem to? Nevím. Vždycky jsem se snažila milovat srdcem, abych se nemýlila, protože hlavou se mohu mýlit vždycky, ale pokud milujeme srdcem, ochotni dát svůj život… Myslím, že ti, kteří milují, nikdy neudělají chybu.“
Carlos Mana
11. ledna 2022
Převzato z mezinárodního webu Hnutí fokoláre – https://www.focolare.org/news/2022/01/11/il-segreto-di-palmira/
Nablízku mladým – „On my way“
Již před několika lety vzniklo ve Vídni mužské a ženské fokoláre „On my way“ („Na mé cestě“) – obě jsou v úzké spolupráci otevřená mladým lidem. O své zkušenosti se rozdělila fokolarínka Veronika Sodomková, která pochází z Hlinska. Jsi ve fokoláre se speciálním...
Svět nepotřebuje mnoho slov, ale náš život, svědectví
Margaret Karramová se v Praze setkala se členy Hnutí fokoláre „Jsem opravdu šťastná, že mohu být s vámi, i když krátce. Mám velikou radost. Vůbec jsem si nemyslela, že budu mít možnost se s vámi setkat, nejen vidět Centrum Mariapoli, ale vás. Je to velký dar Panny...
O prvním dítěti, tanci a křižovatce
Manželé Ventrigliovi se řadu let věnují manželům v těžkostech. A jsou odborníky na slovo vzatí. Rita je sexuoložkou, Salvatore psychoterapeutem a sami prošli hlubokou manželskou krizí. Ačkoli mají různé zdravotní potíže,...